неділя, 29 березня 2020 р.

03.04.
Літературне читання
Тема: Олександр Довженко. Зачарована Десна (уривки)

1. Робота із скоромовкою.

- Подивись відео 1 раз
- Повторюй скоромовку разом з відео 3 рази.


 2. Ознайомся з короткою біографією письменника на с. 103 (нижче)


Олександр Довженко (1894-1956) 
Народився на Чернігівщині в сім'ї хлібороба. Маленький Сашко змалечку любив рідну землю. Батько й мати були неписьменні, а дід, колишній чумак, умів читати. У сім'ї любили жарти, цінували дотепне слово. 
Олександр Довженко відомий усьому світу як кінорежисер, сценарист, актор. Він вважав, що митець покликаний показувати світові, що є прекрасним, що прекрасне є найбільшим і найвеличнішим з усіх благ. Таким величним і прекрасним благом є життя, щастя людини. Життя і в радості, і в смутку треба цінувати. Цінувати кожну його мить. Прикро, як говорив Олександр Довженко, що «так багато краси марно проходить мимо наших очей». 

3. Прочитай уривки з автобіографічної кіноповісті Олександра Довженка на с. 104 - 106 (нижче)


Кіноповість - це повість, що створена для постановки кінофільму. 

Зачарована Десна


   Збирались ми на косовицю завжди довго. Вже було сонце зайде, а ми ще збираємось. Що клопоту, а лайки, мати лає когось, потім, побачивши мене, як заголосить: 
-Уже на возі, ой!.. Малого хоч би не брали! Комарі з'їдять! 
- Не з'їдять, цілий буде, - сердиться батько. 
- Так утопиться в Десні, от щоб я пропала, втопиться!
 - Не втоплюся, мамо! 
- Невіглас! Упадеш там з кручі в прірву, ой лихо мені!
 - Ну, мамо, чого б я падав з кручі... годі...- я трохи не плачу.
 - Так косою заріжешся. Кажи, будеш плигати поміж косами?
 - Не буду! Ой їй же ти богу - не буду! 
- Брешеш! Сашечко, останься дома, - благає мене мати. 
- Там так страшно в кущах!
 - Не страшно, мамо. 
- Там же ями в озерах! 
- Я не полізу в яму. 
- Та гадюки там у лісі, ой!
 -Ну, мамо, годі... ат! 
- Не їдь-бо, синочку. Не пускайте його!.. 
   На моє щастя, на материні прохання ніхто не звертає уваги. Батько востаннє оглядає воза.
 - Чи все взяли, що треба? 
   Все взяли: картоплю, цибулю, огірки, хліб, казан, велику дерев'яну миску, волок, рядно, косарський прилад, граблі - все вже на возі.
   І ось відчиняються ворота, мати хреститься і щось приказує, коні рушають - ми їдемо. 
   Я не оглядаюсь. Коло хати мати-зозуля кує мені розлуку. Довго-довго, не один десяток років буде проводжати мене мати, дивлячись крізь сльози на дорогу, довго хреститиме мені слід і стоятиме з молитвами на зорях вечірніх і ранішніх, щоб не взяла мене ні куля, ні шабля, ні наклеп лихий.
   Довго вириватимусь я в дорогу, поспішаючи в тривожну далечінь. Прощання перейде колись у картини мої, розлука зів'є собі гніздо в моєму серці. Всі покидатимуть когось і поспішатимуть назустріч невідомому, і комусь буде жаль. Тільки я ще нічого не знаю про се.
    Я лежу на возі. Навколо, спинами до мене, дід і батько з косарями. Мене везуть у царство трав, річок і таємничих озер. Віз наш увесь дерев'яний: дід і прадід були чумаками, а чумаки не любили заліза, бо воно, казати, притягає грім. До Десни верстов п'ять дуже складної дороги. Переїхати треба дві великі калюжі з гнилицями, що ніколи не висихали, два мости, потім знову одну гнилицю, потім два хутори з собаками і село Мале Устє по вузесеньких вуличках, далі треба їхати вздовж річки крутим берегом і боятись, щоб не перекинутись у воду, потілі треба було брати праворуч униз і з розгону - через річечку бродом, далі на гору і з гори, і знов на гору і з гори, а далі праворуч раз і другий, і знов понад річкою між осик і дубів, і вже аж там, над самою Десною, було моє царство. (...)
    Чумацький віз тихо рипить піді мною, а в синім небі Чумацький Шлях показує дорогу. Дивлюсь я на моє небо і повертаю з возом і косарями праворуч і ліворуч, і зоряний всесвіт повертає разом з налш, і я непомітно лину в сон, щасливий. 
    Прокидаюсь на березі Десни під дубом. Сонце високо, косарі далеко, коси дзвенять, коні пасуться. Пахне в'ялою травою, квітами. А на Десні краса! Лози, висип, кручі, ліс - все блищить і сяє на сонці. Стрибаю з кручі в пісок до Десни, миюся, п'ю воду. Вода, ласкава, солодка. П'ю ще раз, убрівши по коліна і витягнувши шию, як лошак, потім стрибаю на кручу і гайда по сінокосу. І вже я не ходжу, а тільки літаю, ледве торкаючись лугу. Вбігаю в ліс - гриби. У лози - ожина. В кущі - горіхи. В озері воду скаламучу - риба. 

   Отак я раюю днів два або три, аж поки не скосять траву. 

4. Розглянь ілюстрацію до твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?

5. Словникова робота.


- У тексті тобі зустрілися слова, значення яких ти не знаєш. Прочитай їх уважно.

Волок — мотузок, за допомогою якого перетягують копиці сіна або колоди з одного місця в друге.
Рядно — вид простирадла або покривала з ряднини.
Висип — смуга нанесеного водою піску.
Невіглас — неосвічена, незнаюча людина; неук.
Верства - тут: давня назва міри віддалей. 
Гнилиця - невелика ділянка землі з мулом, яка не засихає.

6. Виконай вправу для зняття напруги з очей.

7. Виконай тести за посиланням.

8. Ви молодці!



02.04.
Тема: Природне паливо та його запаси в Україні.

1.  Перегляньте уважно фільм і згадайте все, що ви знаєте про корисні копалини.


2. Прочитайте.

   Декілька мільйонів років назад люди навчилися використовувати вогонь. Вогонь давав їм тепло і світло, був зброєю проти ворогів і диких звірів, лікувальним засобом, помічником у землеробстві, консервантом продуктів. Упродовж багатьох років вогонь підтримувався шляхом спалювання рослинних енергоносіїв (деревини, кущів, очерету, трави, сухих водоростей тощо), а потім була виявлена можливість використовувати для підтримки вогню викопні речовини: кам’яне вугілля, нафту, торф.




   Свою назву нафта отримала від індоєвропейського слова «нафата» – витікаюча. 

   Люди вже давно помітили лікувальні властивості нафти. Відомий природодослідник і лікар Стародавньої Греції Гіппократ (близько 460–377 рр. до н. е.), названий «батьком медицини», описав багато рецептів і ліки, що виготовляються із суміші нафти з різними речовинами. У Давньому Єгипті нафту використовували для бальзамування. Нині у фармацевтичній і парфюмерній промисловості з похідних переробки нафти і природного газу виготовляють нашатирний спирт, вазелін, запашні речовини та ін. 

   В Україні нафта була виявлена в копаних колодязях і грязьових вулканах на Керченському півострові ще в III ст. до н.е. Торговельні шляхи, що проходили через Крим, сприяли розповсюдженню керченської нафти по Київській Русі. У літописах наголошується, що вже в XIII (тринадцятому) ст. в Галіції було відомо про «скельне масло», тобто нафту, яка використовувалася в медичних цілях і для змазування коліс возів.


   Газ не має ні кольору, ні запаху. В нього додають речовину під назвою одорант – це дає можливість ідентифікувати характерний запах, що дозволяє людині виявити витік газу в побуті. 

  Отже, найважливіше природне паливо — нафта, газ, вугілля, торф.

3.  Уважно розглянте карту України ,де зображено родовища горючих корисних копалин.


Запам’ятаємо найбільші родовища:

вугільні басейни: Донецький басейн, Львівсько-Волинський басейн;

родовища нафти: Прикарпаття, Донецько-Придніпровський район;

родовища газу: Дніпровсько-Донецька область;

торф’яні родовища: Передкарпаття, Закарпаття, Поділля.

4. Прочитай у підручнику с. 110 - 112.

   Україна багата на природне паливо.  Це торф, кам’яне вугілля, нафта і природний газ. Під час горіння вони виділяють багато енергії у вигляді тепла, тому їх використовують як паливо. 
   Торф. На півночі України є поклади торфу бурого і коричне- Мал. 101. Торфозаготівля вого кольору (мал. 101). Він дуже крихкий, може містити залишки напівзгнилих рослин. Торф легший за воду, не розчинний. Основний його недолік - містить багато вологи і при згорянні виділяє менше тепла, ніж вугілля, проте утворює багато диму і кіптяви. Добувають торф механізованим способом. Чималі запаси торфу є на території Волинської і Рівненської областей.


   Торф застосовували переважно для опалювання будинків і спалювання в печах електростанцій. Нині торф використовують у сільському господарстві як добриво для росту рослин, кормові добавки для тварин і для підстилки на фермах. Для вирощування саджанців і розсади в теплицях роблять спеціальні горщики, що складаються із суміші торфу і перегнилого посліду.
    Кам’яне вугілля - тверда гірська порода чорного кольору (мал. 102), що має блиск і важча від води. Воно не розчинне. Найбільше вугілля залягає в Луганській області. Значні його запаси є в Донецькій і Дніпропетровській областях. Видобуток ведеться з великих глибин шахтним способом. 

   Кам’яне вугілля застосовують як паливо. Не менш важлива його переробка, під час якої отримують такі цінні речовини, як: смоли, барвники, лікарські препарати, засоби захисту рослин, вибухові речовини тощо. Тому кам’яне вугілля краще переробляти, ніж спалювати. 
   Нафта. Пригадай, чим нафта відрізняється від кам’яного вугілля. Нафта добре горить. При згорянні вона дає більше тепла, ніж кам’яне вугілля або торф. Нафту ще називають чорним золотом. Її використовують для виробництва мазуту, парафіну, вазеліну, парфумів, гуми, бензину тощо. 
   Природний газ легший за повітря, горить без диму синюватим полум’ям, виділяючи тепло. Він дуже отруйний і вибухонебезпечний. Тому поводитися з ним потрібно вкрай обережно. В Україні найбільші родовища нафти і природного газу розташовані в Чернігівській, Харківській, Полтавській, Сумській та Івано-Франківській областях. Ведуть пошуки нафти й газу в Чорному й Азовському морях. Природний газ здебільшого використовують з метою отримання тепла, а також у побуті для приготування їжі. Його переробляють на різні цінні продукти. Він є сировиною для виготовлення друкарської фарби, гумових виробів, пластмас, добрив тощо. Природний газ використовують навіть для опріснення морської води. Отже, паливні корисні копалини відіграють значну роль у житті людини. Крім того, що їх використовують як паливо, з них виготовляють велике різноманіття продуктів, які є незамінними для людства. По всій території України також розміщені значні поклади будівельних корисних копалин: піску, глини, вапняку, гіпсу, граніту та ін.

5. Виконай руханку.


6. Виконай тести за посиланням.

7. Прочитай.

Бібліотечка природодослідника
Кам’яне вугілля утворилося з решток давніх рослин, що зростали у вологому теплому кліматі багато мільйонів років тому. Коли ці рослини гинули, то потрапляли в заболочені води. Бактерії перетворювали деревину на чорну масу. Із часом товстий шар землі та піску своєю вагою майже повністю витіснив з чорної пастоподібної рослинної речовини всю рідину, і вона стала тверднути, перетворюючись на кам’яне вугілля.
Висновки
В Україні є родовища природного палива: торфу, кам’яного вугілля, нафти і природного газу. Природне паливо широко застосовують у господарстві. При згорянні воно виділяє тепло й енергію, які використовують на виробництві та в побуті. З нього виготовляють велике різноманіття продуктів, які є незамінними для людини. Тому природне паливо потрібно використовувати заощадливо.

Ви молодці!

30.04
Мистецтво
Тема: Мандрівка до Англії.

 1. Пригадай, де на карті світу знаходить Англія.

2. Ознайомся з державними символами.

- Сьогодні ми помандруємо до англійців і більше дізнаємося про їхнє мистецтво.


3. Ознайомся з інформацією.

А чи можеш ти назвати найрозповсюдженішу у світі мову? Маленька підказка: цією мовою розмовляють багато мультиплікаційних героїв, а також це мова комп’ютерів. Звичайно ж, це англійська. А батьківщина її - одна з частин Великої Британії - Англія. Там з’явилися відомі літературні герої: Меррі Поппінс, Гаррі Поттер. А ще там і сьогодні живуть справжні королева й принци. От така цікава країна!В Англії та інших країнах при дворах королів та інших знатних осіб проводилися бали. Це була урочиста подія, яка супроводжувалася музикою, танцями, строгими правилами поведінки. На ці розкішні святкування придворні з’являлися в дорогому парадному вбранні. Майже всі танці супроводжувалися поклонами і реверансами. Спеціально для балів створювали танцювальні сюїти, у яких чергувалися танці з різною швидкістю виконання. 


Жига - старовинний сольний або парний народний танець у швидкому темпі.


Хоча Англія і вважається країною з багатими національними традиціями, вона, строго кажучи, не має чітко визначеного національного костюма. Як приклад англійського народного костюма часто наводять костюми танцівників, які виконують танець морріс.


4. Cлухання. Й.С. Бах. «Англійська сюїта № 2 ля мінор».



- Які почуття у тебе виникли при прослуховуванні?
- Що тобі спадає на думку, коли ти слухаєш цей фрагмент?
- Обери слова, які характеризують прослуханий фрагмент.

повільний

стриманий

журливий

швидкий

спокійний

поривчастий

ліричний

веселий

схвильований

енергійний

таємничий

радісний

жартівливий

сумний

стриманий

5. Народний англійський музичний інструмент.



Волинка - старовинний народний  музичний інструмент англійців. Людину, яка грає на волинці, називають волинкарПо сусідству з Англією є країна Шотландія, де дуже популярні оркестри волинкарів. В Україні подібний інструмент називається коза.


6. Виконай тести за посиланням.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeB2weUX34CC-paAwa3PVQYFvBhwMKgYcO51cXV_GdnO4hCRw/viewform?usp=pp_url7. Дякую за увагу! Ви молодці!






середа, 25 березня 2020 р.

01.04
Математика 
Тема: Задачі на одночасний рух двох тіл  у різних напрямках.


1. Розв'яжи задачу.


         Із двох міст виїхали одночасно назустріч один одному два велосипедисти. Перший велосипедист рухався зі швидкістю 10 км/год, а другий 11 км/год. Визнач відстань між містами, якщо велосипедисти зустрілися через 2 год.

Розв'язання
1) 10 * 2 = 20 (км) - подолав до зустрічі перший велосипедист.
2) 11 * 2 = 22 (км) - подолав до зустрічі другий велосипедист.
3) 22 + 20 = 42 (км) - відстань між містами.

Відповідь : 42 км.
        Іван склав обернену задачу на знаходження швидкості руху другого велосипедиста. Поясни короткий запис цієї задачі. Проведи пошук розв’язання задачі за схемою аналізу. 


1) 10 * 2 = 20 (км) - подолав перший велосипедест.

Від всієї відстань ми віднімаємо відстань, яку подолав перший велосипедист і отримаємо відстань, яку подолав другий велосипедист.

2) 42 - 20 = 22 (км) - подолав другий велосипедист.

Якщо нам відома відстань, яку подолав другий велосипедист і час протягом якого він рухався ( 2 год), то ми можемо знайти його швидкість V = S : t

3) 22 : 2 = 11 (км/год) - швидкість другого велосипедиста.
Відповідь: 11 км/год.

Ніяк не вплине. Задача буде розв'язуватися таким самим чином. Відсть між містами від цього не зміниться.

2. Перевір, чи правильно учні розв’язали задачі.



3.  Узагальни план розв’язування задач на знаходження швидкості руху.


4. Виконай руханку.


5. Розглянь уважно, повтори.



6. Виконай тести за посиланням.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfJr5kFOWv5SzFcKX_nMzwLJWNoXJiM1fb_sf8vGML13wSa9A/viewform?usp=pp_url
7. Ви молодці!

02.04
Літературне читання 
Тема: Олесь Донченко. Лісничиха. На лісовій галявині (Скорочено) 

Скоромовка


1. Прочитай у підручнику с. 98 - 102, або нижче.

У тексті тобі зустрінуться такі слова :

Чванитьсявиявляє пиху; гордиться своєю перевагою в чомусь, вихваляється.

Навпростець -по прямій лінії, найкоротшим шляхом, не по дорозі. 

Брунатнимикоричневими; темно-жовтими.

Заступзвужена донизу залізна лопата для земляних робіт.


Крумкнуввидав звук „крумк”.
     
Трухикавбіг нешвидко, дрібною риссю.

На лісовій галявині 
(Скорочено) 
     Сьогодні в лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні вогневі барви. На восковому листі з'являються брудні плями, і вони здаються Улянці відбитком чиїхось чорних пальців. Деякі листки, засихаючи, скручуються в дудочку, і коли обережно розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка. 
    Як же поріділи дерева! Наче довго хтось брів поколіна в опалому листі, в золотому шумі, прийшов і навстіж розчинив у лісі тисячу синіх віконець. У кожне з них, як у дзеркало, по черзі зазирає Улянка, і на тихих галявинах тільки шипшина сміється червоними губами та глід чваниться разками коралів. 
     Дівчинка йшла навпростець лісом, без стежок. Тільки в одному місці вона за звичкою далеко обійшла старого ясена з дуплом, у якому, знала, було гніздо шершнів. Ці велетенські жовті оси викликали в Улянки острах і огиду, хоч тепер вони, мабуть, уже поснули на зиму. 
     Вона набрела на дику грушу й сплеснула руками: під деревом, пересипані опалим листям, товстим шаром лежали жовті духмяні грушки. Деякі з них уже влежались, стали брунатними, м'якими. Улянка любила ласувати такими влежаними грушками. Вона запримітила це містечко, щоб потім прийти сюди з кошиком. Дуже вже рясно розсипала свої плоди стара мати-груша. 
     Дівчинка пішла далі, і ось блиснула перед нею заспаним оком Сула. Було ще рано, хоч сонце вже, мабуть, висунуло з-за обрію червоне денце полум'яної своєї шапки, бо на воді сковзався ледве вловимий відсвіт, а на березі ворушилися пухнасті руді мітелки очерету, і це схоже було на те, що ріка кліпає спросоння повіками. 
    Над Сулою кручами бігла стежка, потім повернула вбік через галявину з червоною, як кров, стернею після гречки. 
    Ось саме тут, за галявиною, і була заповідна дільниця, на якій німці зрубали вікові дуби. Обмиті дощами пеньки звертали до неба незрячі обличчя. Тут зупинилась Улянка. Вона знайшла в рівчаку заступ і почала копати ямку. Щодня приходила сюди дівчинка і викопувала кілька ямок.
     Це була Улянчина таємниця. Лісникова донька сама собі вирішила, що замість кожного зрубаного німцями дуба вона посадить три нових. 
    Рівними рядами чорніли між пеньків купи землі. Ямок уже більше як триста, і дівчинка поспішала закінчити роботу до морозів. Вона уявляє, як прийде до Макара Макаровича й попросить привезти сюди на дільницю маленьких дубків-сіянців. Вона сама їх посадить, сама доглядатиме. А там повернеться з війни тато, і вона приведе його сюди, й покаже йому свою роботу. Ось яка в нього дочка! Він виріс у лісі, як і Улянка, ліс йому - рідний брат. 
    Сьогодні йти в школу на другу зміну, і дівчинка копала аж до обіду. Вона сіла на пеньку спочити. 
   «Тільки чому це так у мене злипаються повіки? думає Улянка. - Мабуть, заморилась. Так і взаправду заснути можна». 
    Озирнулась Улянка і побачила дивного дідуся у білому брилі, з бородою зеленою, як мох. І вже зовсім дивно - стоїть дідусь на одній-однісінькій нозі, як гриб. Та це й справді не дідусь, а гриб, старий престарий боровик! Чудасія. І це, мабуть, тільки сон.
    А гриб-дідусь ураз хрипло засміявся: 
   - Дурненька, який там сон, коли я ось, справжній справжнісінький, стою перед тобою. 
    І він простяг Улянці битий корінець невідомої трави. Ні, це зовсім не сон. І нічого не змінилось навколо, і сидить Улянка, як і раніше, на дубовому пеньку... Озирнулась - ніякого дідуся немає, а корінець у руках. Пахне від нього торішнім листом і ще чимсь чи морквою, чи ріпою. Взяла його в рота й відкусила маленький шматочок. І враз усе зникло - і ліс, і корінець, і небо, і дубовий пень. Зникла й вона сама, Улянка... Ні, вона не зникла, але стала чорною мушкою з прозорими крильцями всередині дубового чорнильного горішка. Так ось який чарівний корінець дав їй дідусь Боровик! 
   
    Люта буря налетіла, одірвала дубовий листок, і Улянка-мушка відчула, що летить над лісом, летить над полем, над телеграфними стовпами край битого шляху, і співають їй, гудуть проводи. Стривай, щось чути таке рідне, як татків голос? Та як не дослухалась - не збагнула тієї пісні, бо впав листок дубовий з горішком у Дніпро й захитався на хвилях. 

    Улянка-мушка дуже злякалась, та вітер прибив листок до берега, і чиясь рука підняла його й розломила надвоє горішок. І світло блиснуло дівчинці-мушці у вічі, і вона побачила в солдатській землянці свого батька. Татусь сидів на пеньку біля віконця й писав листа. 

  Улянка розправила крильця й злетіла на батькову руку. 

- Тату! - гукнула вона і з жахом почула, що не гукає вона, а кряче, як ворон.

     ...З гущавини вийшов вовк і здивовано зупинився. На пеньку, схиливши голову на груди, спала дівчинка. Біля неї лежав заступ, а навколо чорнити горбочки свіжої землі. Це був старий вовк, сірий, з рудуватою шерстю на худих ногах. Він недавно линяв і вдягся на зиму в новий теплий кожух. Тільки на хвості, як шматок повсті, повиснуло пасмо старої шерсті. 

    Звір нерухомо дивився на дівчинку. В житті й поведінці цих небезпечних двоногих істот було багато загадкового для вовка. Що робить отут, у лісі, ця дівчинка, як вона насмілилась заснути серед білого дня, незважаючи на його вовчі гострі зуби? 


    Вовк сів, відкинувши пухнастий хвіст і схиливши набік голову. Дівчинка не ворушилась. Звір позіхнув, і в пащі, як червона хусточка, майнув язик. Вовкові було скучно. Ситий живіт тягнув усе тіло до землі - недавно звір поживився ягням. Він устав і, не наближаючись, обійшов навколо галявину із сплячою Улянкою. На верховині береста крикнув самітний ворон-крумкач. Вовк недоброзичливо позирнув на нього, звівши вгору гостру морду, так що на світ глянула смуга сивого хутра під шиєю. 

   Ворон крумкнув удруге. Улянка проснулась, та вовка не побачила, бо він у цей час уже спокійно трухикав широкою лісовою просікою. 

2. Виконай фізкультхвилинку.



3. Виконай тести за посиланням.


4. Ви молодці!


вівторок, 24 березня 2020 р.

01.04

Українська мова
Тема: Однорідні присудки. Неозначена форма дієслова.


1. Згадайте, що таке однорідні члени речення.



2. Переглянь приклади.



Як видно з речень однорідними можуть бути підмети , другорядні члени речення( іменники),присудки( дієслова).


3. Розділові знаки при однорідних членах речення.


 Однорідні члени речення можуть з ’єднуватися за допомогою інтонації та слів і, й, ні, та, а, але, проте та ін. Це сполучники. Перед сполучниками і, й, що з’єднують два однорідні члени речення, кому не ставимо. Якщо ж ці сполучники повторюються, то кому потрібно ставити. Перед сполучниками а, але, проте кому ставимо завжди.

4. Розглянь речення в яких є однорідні присудки.


5. Пригадай, що таке неозначена форма дієслова.

6. Виконай руханку.

7. Виконй тест за посиланням.


8. Ви молодці!


31.03

Тема: КОРИСНІ КОПАЛИНИ, ЇХ ВИДИ.


1. Прочитай у підручнику с. 107 - 109 або нижче.


Наведи приклади корисних копалин. Як їх використовують люди?



   Значення корисних копалин. На різних глибинах у землі залягають різноманітні корисні копалини. їх видобутком люди займалися здавна. На території нашої країни діє багато кар’єрів і шахт, де видобувають тверді корисні копалини. Вони надзвичайно важливі в сучасному господарстві. Корисні копалини використовують для будівництва мостів, доріг, будинків, як паливо, як сировину для виробництва скла, пластмаси, фарб, металу, як добриво тощо.


- Пригадай, на які групи поділяють корисні копалини.


Види корисних копалин



    Першу групу становлять рудні корисні копалини  їх називають ще рудами металів, тому що всі вони містять у своєму складі метал - залізо й різні домішки. Зазвичай рудні корисні копалини мають темно-бурий колір, тому їх важко розрізнити. Із цих руд отримують залізо і його сплави: чавун і сталь.  Залізні руди, або руди чорних металів, утворюють у природі великі скупчення, дуже багаті на метал. Найкраща і найбагатша залізна руда - це магнітний залізняк (мал. 99, 1). Він має металічний блиск і властивості магніту. У червоного і бурого залізняків (мал. 99, 2 і 3) магнітні властивості відсутні. Магнітний залізняк найтвердіший із залізних руд. В Україні найбільше залізних руд добувають біля Кривого Рогу.



Знайди на фізичній карті атласу значок, яким позначають залізні руди. Покажи, де в Україні є поклади залізних руд.


Крім залізних руд, в Україні залягають і руди кольорових металів. З них отримують мідь, алюміній, цинк, свинець, срібло, золото та багато інших металів. Ці метали називають кольоровими, тому що вони мають різний колір і не містять заліза.


Найбільше алюмінію виплавляють з алюмінієвої руди, яку називають бокситом. Він схожий на глину, але під дією води не стає в’язким. В Україні алюмінієві руди добувають у Дніпропетровській області. Важлива руда, з якої добувають мідь, - мідний колчедан. Його можна впізнати за металічним блиском і жовтим кольором із червонуватим або зеленим відтінком. Мідні руди знайдено в Рівненській області.
Свинець найчастіше виплавляють з руди, що називають свинцевим блиском, а цинк - із цинкової обманки. У природі метали можуть зустрічатися у чистому вигляді. Серед гірських порід можна знайти чисте золото, срібло, мідь та інші метали. Зазвичай руди містять декілька металів. В Україні є значні родовища золота, нікелевих, мідних, олов’яних, цинкових, ртутних та інших руд.

2. Виконай руханку.


3. Виконай тести.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdE_4rFgE3YmrInJsj9AzHSfB-Q14sH4QendCkl4feg4_x1rg/viewform?usp=pp_url


 Ви молодці!