09.04 Природознавство

Тема: Озера і болота. Охорона водойм.

1. Хвилинка синоптика.


2. Гра "Шифрувальник". Розгадай та дізнайся про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці.



- Молодець! Сьогодні більше дізнаємося про озера та болота.

3.  Прочитай ( с. 116 - 119 )

   Озером називають водойму, яка виникла в природних западинах на поверхні Землі. В Україні налічують понад 3000 озер. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води, віком. Найбільшим за площею прісним озером України є озеро Ялпуг. 


Знайди озера Синевир і Сиваш на  фізичній карті України.


   Озеро Світязь розташоване в північно-західній частині України. Середня глибина - 7 м, найбільша - 58 м. В озері мешкає понад 20 видів риб. Чимало невеликих, але глибоких гірських озер можна побачити в Українських Карпатах. Найбільш відоме - Синевир. На півдні України є солоні озера. Найвідомішим озером є Сиваш, з якого добувають кухонну сіль.



   Болота. Невеликі та прісноводні озера поступово заростають трав’янистими рослинами. Відмираючи, ці рослини перетворюються на мул, який з роками накопичується на дні. У результаті таке озеро поступово міліє і стає болотом. Є озера, які заростають мохом від берега до середини. Залишаються тільки невеликі площі відкритої води - «вікна», що із часом заростають. Болота осушують, прокопуючи канави, куди збирається вода. На місці осушених боліт вирощують добрі врожаї рослин. В Україні болота поширені на півночі. Вони переважно невеликі за площею. З боліт беруть початок і живляться багато річок. Вони також живлять підземні води, що є важливим джерелом водопостачання. 



   Штучні водойми. На Землі, крім зволожених територій, є багато місць, населення яких потерпає від нестачі води. Там люди створюють штучні водойми. До них належать канали, ставки, водосховища. Канал - це штучна річка, яку спрямовують туди, де вода найнеобхідніша, тобто «перекидають» воду з однієї річку в іншу. В Україні відомий Північнокримський канал. 


   Ставки використовують для розведення риби, утримання водоплавної птиці, водопою худоби, зрошення полів. У містах ставки є окрасою парків і зон відпочинку.
   Водосховища за своїми розмірами нагадують великі озера або навіть моря, їх будують переважно на річках. Наприклад, Київське і Каховське водосховища розташовано на Дніпрі. 

   Значення водойм та їх охорона. Важко переоцінити значення водойм у природі. У них містяться значні запаси води, без якої не можливе життя на Землі. У водоймах мешкає переважна кількість представників рослинного і тваринного світу. Вагому роль відіграють водойми й у житті людини. 
  • З давніх-давен їх використовують як судноплавні шляхи. 
  • На річках побудовано гідроелектростанції.
  •  Прісні водойми - джерело питної води. Воду використовують у домашньому господарстві, на заводах і фабриках. 

   Для очищення її спочатку подають по трубах на водоочисну станцію, а вже потім водопроводом - у будинки. У сільському господарстві воду використовують для зрошування. Водойми є окрасою нашої Землі й місцем відпочинку. Люди у сезон полювання ловлять рибу, полюють на водоплавних птахів і тварин із цінним хутром. Щоб риболовля та полювання не призвели до зменшення чисельності тварин, прийнято закони про раціональне використання й охорону водойм. Мешканці водойм дуже чутливі до забруднення. У водойми часто викидають відходи виробництва. З потоками талих вод або після злив у них потрапляють отрутохімікати й мінеральні добрива. Забруднюють водойми й побутовим сміттям. Усе це призводить до загибелі живих істот, які мешкають у водоймах. Чистота водойм залежить і від тебе, твоєї поведінки у природі. Подумай, що ти можеш зробити для збереження водойми?

4. Переглянь правила поводження на водоймах.



5. Відпочинь.



6. Виконай тести за посиланням.


7. Для отримання високої оцінки - знайти прислів’я і приказки про річки, дібрати пісні, у назвах яких згадуються річки, скласти вірші про річку.

8.Пограй у гру.


9. Ви молодці!

Немає коментарів:

Дописати коментар