16.04 Природознавство

Тема: Азовське море.

1. Прочитай.

- Сьогодні на уроці ти дізнаєшся про Азовське море.


Азовське море — це мілководна водойма з плоским дном. Середня глибина його становить 8-10 м, а максимальна — 14 м. Рівень моря під впливом сильних вітрів і припливу річкової води зазнає значних коливань. Вітри іноді відганяють воду від берега, оголюючи дно моря.


Азовське море є унікальним. Це своєрідний рибний розплідник, одна з найбагатших, найпродуктивніших водойм світу. У морі мешкають безліч видів риб.



Рослинний світ Азовського моря


Острови та коси Азовського моря


2. Переглянь відео про острів Бирючий.


3. Прочитай про Азовське море і переглянь відео. (с. 124 - 127)

   Де розміщене Азовське море? З яким морем воно сполучається? Покажи ці моря на карті.


   Особливості Азовського моря. Азовське море - одне з найменших у світі. Воно менше від Чорного моря в 10 разів. Його площа - майже 40 000 км2. Азовське море мілководне. Середня його глибина 8 м, а найбільша - лише 14 м. Через Керченську протоку і Чорне море Азовське море сполучається зі Світовим океаном. Солоність води в Азовському морі набагато нижча, ніж у Чорному морі. Це також спричинено його невеликою глибиною і великим припливом прісної води з річок Дон і Кубань.

Розглянь які річки України впадають в Азовське море.



Крім прісної води, річки несуть в Азовське море велику кількість поживних речовин. Невелика глибина Азовського моря сприяє швидкому прогріванню його вод. Узимку їх температура рідко падає нижче 0 °С, а влітку вона піднімається до +28 °С, місцями сягає майже +32 °С. М ’який клімат сприяє відпочинку на узбережжі Азовського моря. 
   Найбільші острови Азовського моря - Піщані, Бирючий і Черепаха.

Розглянь острови Азовського моря.

Острів Черепаха штучного походження. Але головною і найцікавішою особливістю Азовського моря є наявність на його узбережжі великої кількості кіс. Вони складаються з піску і гальки, що нагромаджуються під час переміщення їх течією вздовж берегів.


 Рослинний і тваринний світ. В Азовському морі ростуть червоні й зелені водорості, водні квіткові рослини. Із риб поширені судак, хамса, тюлька, осетер, севрюга, білуга, оселедець, камбала, кефаль. В Азовське море на нерест та підгодівлю заходить риба із Чорного моря. Найбільше риби - поблизу Керченського півострова. Невеликі острови, півострови та коси слугують місцями гніздування багатьох птахів.

Узбережжя Азовського моря зі сприятливими природними умовами та піщаними пляжами - важливе місце відпочинку в Україні, тут розміщено бази відпочинку і санаторії. З дна Азовського моря можна видобувати нафту і природний газ. Грязь солоного озера Сиваш використовують з лікувальною метою. 
   Охорона Азовського моря. Основними джерелами забруднення Азовського моря є промислові підприємства і порти міста Маріуполя. Унаслідок морських вантажоперевезень та діяльності портів води забруднюються нафтою і нафтопродуктами. У межах водоохоронної зони Азовського моря накопичено значну кількість твердих побутових і промислових відходів. Технологічна недосконалість облаштування звалищ спричиняє забруднення поверхневих і підземних вод, створює загрозу погіршення санітарно-епідеміологічного стану і здоров’я населення, викликає масові замори риби від кисневого голоду й отруєння шкідливими речовинами. Надмірний, зокрема браконьєрський, вилов риби призвів до зменшення площ нерестовищ осетрових, оселедця та підвищення солоності моря. В останні десятиріччя частина дрібних організмів, що мешкала в товщі води і була кормом для риби, зникла. Відповідно зменшилась і чисельність риби. Це явище спричинили збільшення стоків неочищених вод від комунальних і промислових підприємств; інтенсивне використання сільським господарством мінеральних добрив та отрутохімікатів у басейнах річок; забруднення від аварій кораблів. Щоб зберегти в природному стані типові та унікальні степові природні комплекси Азовського узбережжя Криму, в 1998 році створено Казантипський природний заповідник. 


Тут є тварини і рослини, що занесені до Червоної книги України. Зокрема, особливу цінність має ділянка степу, де росте рідкісний тюльпан Шренка.

4. Переглянь відео.


5. Відпочинь.

6. Виконай тести за посиланням.


7. Ти молодець!




Немає коментарів:

Дописати коментар