31.03
Тема: КОРИСНІ КОПАЛИНИ, ЇХ ВИДИ.
1. Прочитай у підручнику с. 107 - 109 або нижче.
- Наведи приклади корисних копалин. Як їх використовують люди?
Значення корисних копалин. На різних глибинах у землі залягають різноманітні корисні копалини. їх видобутком люди займалися здавна. На території нашої країни діє багато кар’єрів і шахт, де видобувають тверді корисні копалини. Вони надзвичайно важливі в сучасному господарстві. Корисні копалини використовують для будівництва мостів, доріг, будинків, як паливо, як сировину для виробництва скла, пластмаси, фарб, металу, як добриво тощо.
- Пригадай, на які групи поділяють корисні копалини.
Види корисних копалин
Першу групу становлять рудні корисні копалини їх називають ще рудами металів, тому що всі вони містять у своєму складі метал - залізо й різні домішки. Зазвичай рудні корисні копалини мають темно-бурий колір, тому їх важко розрізнити. Із цих руд отримують залізо і його сплави: чавун і сталь. Залізні руди, або руди чорних металів, утворюють у природі великі скупчення, дуже багаті на метал. Найкраща і найбагатша залізна руда - це магнітний залізняк (мал. 99, 1). Він має металічний блиск і властивості магніту. У червоного і бурого залізняків (мал. 99, 2 і 3) магнітні властивості відсутні. Магнітний залізняк найтвердіший із залізних руд. В Україні найбільше залізних руд добувають біля Кривого Рогу.
Знайди на фізичній карті атласу значок, яким позначають залізні руди. Покажи, де в Україні є поклади залізних руд.
Крім залізних руд, в Україні залягають і руди кольорових металів. З них отримують мідь, алюміній, цинк, свинець, срібло, золото та багато інших металів. Ці метали називають кольоровими, тому що вони мають різний колір і не містять заліза.
Найбільше алюмінію виплавляють з алюмінієвої руди, яку називають бокситом. Він схожий на глину, але під дією води не стає в’язким. В Україні алюмінієві руди добувають у Дніпропетровській області. Важлива руда, з якої добувають мідь, - мідний колчедан. Його можна впізнати за металічним блиском і жовтим кольором із червонуватим або зеленим відтінком. Мідні руди знайдено в Рівненській області.
Свинець найчастіше виплавляють з руди, що називають свинцевим блиском, а цинк - із цинкової обманки. У природі метали можуть зустрічатися у чистому вигляді. Серед гірських порід можна знайти чисте золото, срібло, мідь та інші метали. Зазвичай руди містять декілька металів. В Україні є значні родовища золота, нікелевих, мідних, олов’яних, цинкових, ртутних та інших руд.
2. Виконай руханку.
Немає коментарів:
Дописати коментар