19.05 Природознавство

Тема: Заповідні території та охорона природи Карпат і Кримських гір.

1. Прочитай. (с. 155 - 160)

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ КАРПАТ І КРИМСЬКИХ ГІР

   Пригадай, що призводить до зникнення багатьох видів рослин і тварин. Що тобі відомо про заповідники?

   У нашій державі для збереження окремих видів рослин і тварин, місць їх проживання, об’єктів неживої природи створюють заповідники. Природні заповідники - це ділянки землі, водного простору, де перебувають рідкісні та цінні рослини і тварини. У заповідниках проводять наукову роботу з вивчення явищ природи, розробляють заходи охорони довкілля та ефективного використання природних об’єктів. 
   В Україні заповідники є в кожній природній зоні: мішаних лісів, лісостепу, степу, в Українських Карпатах і Криму. 

     Поліський заповідник. На рівнині лісової зони у північній частині Українського Полісся створено Поліський заповідник (мал. 137, 1). Основну його площу займають соснові та березові ліси. У заповіднику налічується понад 600 видів рослин, у тому числі 40 рідкісних. Тут охороняються водяний горіх плаваючий, росичка проміжна, журавлина дрібноплідна (мал. 137, 2-4). 

   У Поліському заповіднику мешкає 40 видів тварин, з них 14 видів занесено до Червоної книги України. Це ссавці - борсук, горностай, рись європейська, видра річкова, заєць-біляк. Серед птахів - лелека чорний, журавель сірий, змієїд (мал. 138). 


   У заповіднику впроваджують заходи охорони та раціонального використання зони мішаних лісів.

Канівський заповідник. У зоні лісостепу розташований Канівський заповідник - один з найстаріших в Україні. Тут зростають дерева, чагарники і трав’янисті рослини, характерні для зони лісостепу. Мешкають косулі, кабани, лисиці, зайці, борсуки, трапляються лосі. На островах живуть бобри, біля води можна побачити видру та норку.


   Тут охороняють 83 види тварин, занесених до Червоної книги України. Це рідкісні комахи: жук-олень, вусач великий дубовий, джміль моховий, бджола-тесляр, бражник мертва голова, махаон. Щороку на Дніпрі біля заповідних островів зимують орлани-білохвости. Трапляються також лелека чорний, змієїд, сокіл балабан. 
   Основним завданням заповідника є охорона і збереження у природному стані рослин і тварин лісостепу. 
   Заповідник Асканія-Нова. У зоні степу на Херсонщині існує знаний у світі й найстаріший в Україні біосферний заповідник Асканія-Нова. Площа його становить понад 33 000 га. На території заповідника зростає 482 види рослин, серед яких ковила волосиста, типчак, келерія струнка, півники, люцерна, тюльпани, вика.
 
   Тут налічують понад 800 видів тварин, серед яких найбільш поширені їжак, заєць-русак, ховрах, полівка, а з хижаків - лисиця, ласка, тхір. Водяться також косуля та олень благородний асканійський. З-поміж птахів найбільш відомі жайворонок, просянка, кам’янка, перепілка, куріпка сіра, дрібні соколи, лунь, сови та ін.
   У заповідник завезено майже 50 видів звірів з різних частин світу. Тут є коні Пржевальського, бізони, зебри, лами, зебу, антилопи гну і канни, муфлони, страуси, фламінго, журавлі вінценосні, фазани, павичі (мал. 141). В Асканії-Новій учені здійснюють наукові дослідження зі збереження природи степу, акліматизації. 


   Карпатський заповідник. В Українських Карпатах створено Карпатський біосферний заповідник, що охоплює весь комплекс природи - від передгірних луків і дібров до вершин. Тут зростає 64 види рослин, занесених до Червоної книги України. Найбільшу площу займають букові, дубові, смерекові та ялицеві ліси. 
   У Карпатському біосферному заповіднику мешкає 72 види тварин, занесених до Червоної книги України. Це кутора мала, горностай, видра, пугач, лелека чорний, тритон карпатський та ін. Тут трапляється багато видів рукокрилих, частина з яких - рідкісні (мал. 142).


   У заповіднику здійснюють дослідження щодо охорони рослинного і тваринного світу Українських Карпат. 
   Кримський заповідник. Площа Кримського природного заповідника сягає 42 000 га й охоплює гірську частину Криму, а також частину степового Криму з водами Каркінітської затоки і Лебединими островами. 
   У заповіднику охороняють найцінніші в Криму дубові, букові, соснові ліси, унікальні зарості тиса ягідного, ялівця високого. Там зростає 100 видів рослин і грибів, занесених до Червоної книги України (мал. 143).


Кримський природний заповідник відіграє надзвичайно важливу роль у збереженні тваринного світу Криму, особливо рідкісних видів (мал. 144).

Бібліотечка природодослідника
   До природних чудес України належить Дністровський каньйон - глибока ущелина зі скелястими стінами. Це найбільший каньйон в Україні та один з найбільших у Європі. Він простягнувся на 250 км. Тут протікає Дністер - друга за величиною річка в Україні. Дністровський каньйон цінний своїми скельними утвореннями, печерами, водоспадами, джерелами.
Висновки
    Для збереження рослинного і тваринного світу створюються природні заповідники. До найвизначніших заповідників в Україні належать: Поліський, Канівський, Асканія-Нова, Карпатський, Кримський.

2. Переглянь відео і закріпи свої знання.


3. Виконай тести за посиланням.


4. Матеріал для цікавих і допитливих (якщо в тебе є бажання і час, я підібрала для тебе чудові відео про кожний заповідник, приємного перегляду).

Поліський заповідник




Канівський заповідник



Заповідник Асканія-Нова



Карпатський заповідник



Кримський заповідник



Дякую за урок. Ти молодець!

Немає коментарів:

Дописати коментар