05.05 Літературне читання

Тема: Анатолій Давидов. Свідки минулих епох. 2 з 2.

- Сьогодні на уроці ми з тобою продожимо працювати над науково художнім оповіданням Анатолія Давидо "Свідки минулих епох".

1. Підготовка до читання.

                                Робота над скоромовкою.
  • спочатку подумки;
  • потім пошепки;
  • тобі вголос;
  • з пришвидшенням;
  • швидко-швидко 3 рази.

Вправа для швидкочитання.

2. Дочитай науково художнє  оповідання А. Давидова "Свідки минулих епох" с. 133 - 135.

   Іра не зводила з неї бінокля. Петько нагвинчував на фотоапарат телеоб'єктив. 
   А хохуля таке виробляла посеред річки, що у дітей дух перехоплювало: то пірнача, то лягала пластом на поверхні води, то крутилася, мов цуценя, дістаючи свого хвоста. 
   Ось до звірка підпливло ще троє хохуль, і вони затіяли гру. Били но воді лапами, здіймаючи навколо бризки. 
   Петько аж підстрибував від задоволення. З усіх боків заходив, щоб краще на них роздивитися, поки оступився і впав. Хохулі на мить заніміли, а потім разом пірнули під воду. 
   - Ну й Петько! - буркнула Іра. 
   - Хохулі короткозорі, - пояснив Володимир Іванович, - а чують добре. 
   Сполохані звірки більше не з'явилися. Тоді діти спустилися до стариці і Володимир Іванович показав під водою вхід до нори хохулі, де лежача купа мушель різних молюсків. 



   - Підземні ходи звірки риють довгі, до десяти метрів. Ведуть вони до гнізда, розташованого вище над рівнем води, недалеко від поверхні ґрунту. Гніздо вистелене сухим листям осоки, мохом, травою. А тепер придивіться до дна. Що ви там бачите?
   - Канавки якісь! - промовила Іра. - Хто їх вирив? 
   - Хохулі. Вони потрібні звіркам, щоб краще орієнтуватися і знаходити дорогу додому. А ще ці канавки відіграють роль пасток, куди падають молюски, п'явки, черв'яки, личинки жуків. Слабозорим звіркам тільки й роботи, що збирати таку поживу. Хохулі хапають тільки ту здобич, яка втікає. А якщо тваринка чи якась комаха застигає на місці - хохулі обходять її і продовжують пошуки. 
   Поки Іра з Славком готували на багатті обід, Петько дістав довідник, і з малюнка глянуло на нього пухнасте, дещо схоже на крота звірятко. Витягнута хоботком мордочка, маленькі очі, кігтисті короткі лапи з перетинками. Так ось чого вони так добре плавають! 
   - Чому ж все-таки зникають ці звірки? - Іра й собі стала розглядати малюнок. 
   - Тут про все написано, - поляпав Петько долонею по довіднику. - В основному, Іро, через ваш, жіночий, рід постраждали хохулі. Ще в середині минулого століття вони зустрічалися досить часто. А потім пішла мода на їхнє хутро. Мало зовсім не знищили звірка. 
   - Нічого ти, Петре, не розумієш у моді, - пирхнула Іра. - Тоді з хохулі шили шуби більше для чоловіків, аніж для жінок! 
   - Чи знаєте ви, - озвався Володимир Іванович, - що хохулі з'явилися на землі близько тридцяти мільйонів років тому? Більшість їхніх сучасників давно вимерла, а вони не лише вижили, але й повністю зберегли свої риси. В цьому їхня величезна цінність для зоологів, які вивчають еволюцію тваринного світу. 
   Ще довго сиділи біля багаття. І вже коли залазили в спальні мішки, Іра запитала у Володимира Івановича, чи довго вони пробу дуть у цих мальовничих місцях. 
   - З тиждень. Крім хохулі, сподіваюся, зустрінемо тут вухатого їжака, байбака; можливо, нам трапиться й перев'язка, а з птахів - степовий орел, орел-карлик. Так що роботи - непочатий край.

3. Словникова робота 


Бінокльоптичний прилад, складений з двох паралельно з'єднаних зорових труб. Застосовують його для спостереження за віддаленими предметами.

Короткозорість - порушення роботи ока, яке виявляється в зніженні чіткості зору вдалину.

Еволюція - процес необоротних змін у будові та функціях живих організмів протягом їх історичного розвитку. Якщо тобі цікаво дізнатися більше про еволюцію можеш нажати на цей текст і переглянути відео. Потім просто натисни "назад".

Перев'язка, перегузня - хижі ссавці родини куницевих. 



Осока рід трав'янистих багаторічних кореневищних рослин родини осокових.



4. Пограй в гру "Антоніми і синоніми". (відкрий її у повному екрані)
5. Відпочинь.


6. Виконай тести за посиланням.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfVGrHMwAp5ijv6XREoz10moAy5w8_91zXe2AjTUlCSYJH1Kg/viewform?usp=pp_url

Дякую за роботу! Урок закінчено.

Немає коментарів:

Дописати коментар