18.05 Мистецтво

Тема: Обрядові символи сивої давнини.


    З давніх-давен дійшла до нас традиція зустрічі весни нашими предками слов'янами. Весну закликали піснями - веснянками. У різних місцевостях України їх називали гаївками, маївками, гагілками.



    Композитор Петро Чайковський використав мелодію української пісні у своєму творі - Концерті для фортепіано з оркестром. Концерт - це великий музичний твір для одного або кількох інструментів і оркестру.


Якого нового звучання набула знайома тобі мелодія?

В. Томашевський. На Івана Купала

 Ю. Чумак. Веснянки

    Слов’янські племена, від яких іде наш родовід, обожнювали сили природи. Вони вірили в те, що Земля, Сонце, Небо - це живі істоти, яким потрібно поклонятися, звертатися до них по допомогу, славити й звеличувати. Для цього створювалися цілі театралізовані дійства - обряди, з піснями, танцями, грою на музичних інструментах, перевдяганнями. Одне з найдавніших свят, що дійшло до нас від предків, - свято Купала, коли вшановували сонце, родюче літо і природу. Люди одягали вінки з квітів і трав, танцювали і співали. Найцікавішою розвагою для молоді були стрибки через купальське вогнище. Слов’яни вірили, що воно наділене здатністю спалювати все погане і зле (невдачі, хвороби тощо).




   Образ Світового дерева, або Дерева життя, є поширеним в українському мистецтві та художній творчості інших народів світу. Зображення Світового дерева можна побачити як на стародавніх, так і на сучасних керамічних виробах, рушниках, гобеленах, писанках, витинанках, живописних композиціях.


    Що спільного в оздобленні зображених предметів ужитку? Чому такі зображення називають Деревом життя? До якого виду народної творчості належать ці вироби?

    На витворах декоративно-ужиткового мистецтва зображення Світового дерева стилізоване, тобто спрощене, узагальнене. Коріння, «підземний світ», часто зображують у вигляді трикутника, глечика; середня частина символізує земне життя людей, а крона - небесний світ. Дерево життя - це і дерево роду, де кожна гілочка відведена для котрогось із родичів. Колись українські майстри творили образ Дерева життя у вигляді рослини у вазоні, на якій «розцвітали» квіти та «співали» пташки.

Практична робота
1. Правила техніки безпеки.
2. Аналіз зразка.






3. Розминка для пальчиків.



4. Самостійна робота.

Чекаю на твою витинанку "Дерево життя", дякую за роботу!

Немає коментарів:

Дописати коментар