02.04.
Тема: Природне паливо та його запаси в Україні.
1. Перегляньте уважно фільм і згадайте все, що ви знаєте про корисні копалини.
2. Прочитайте.
Декілька мільйонів років назад люди навчилися використовувати вогонь. Вогонь давав їм тепло і світло, був зброєю проти ворогів і диких звірів, лікувальним засобом, помічником у землеробстві, консервантом продуктів. Упродовж багатьох років вогонь підтримувався шляхом спалювання рослинних енергоносіїв (деревини, кущів, очерету, трави, сухих водоростей тощо), а потім була виявлена можливість використовувати для підтримки вогню викопні речовини: кам’яне вугілля, нафту, торф.
Свою назву нафта отримала від індоєвропейського слова «нафата» – витікаюча.
Люди вже давно помітили лікувальні властивості нафти. Відомий природодослідник і лікар Стародавньої Греції Гіппократ (близько 460–377 рр. до н. е.), названий «батьком медицини», описав багато рецептів і ліки, що виготовляються із суміші нафти з різними речовинами. У Давньому Єгипті нафту використовували для бальзамування. Нині у фармацевтичній і парфюмерній промисловості з похідних переробки нафти і природного газу виготовляють нашатирний спирт, вазелін, запашні речовини та ін.
В Україні нафта була виявлена в копаних колодязях і грязьових вулканах на Керченському півострові ще в III ст. до н.е. Торговельні шляхи, що проходили через Крим, сприяли розповсюдженню керченської нафти по Київській Русі. У літописах наголошується, що вже в XIII (тринадцятому) ст. в Галіції було відомо про «скельне масло», тобто нафту, яка використовувалася в медичних цілях і для змазування коліс возів.
Газ не має ні кольору, ні запаху. В нього додають речовину під назвою одорант – це дає можливість ідентифікувати характерний запах, що дозволяє людині виявити витік газу в побуті.
Отже, найважливіше природне паливо — нафта, газ, вугілля, торф.
3. Уважно розглянте карту України ,де зображено родовища горючих корисних копалин.
Запам’ятаємо найбільші родовища:
вугільні басейни: Донецький басейн, Львівсько-Волинський басейн;
родовища нафти: Прикарпаття, Донецько-Придніпровський район;
родовища газу: Дніпровсько-Донецька область;
торф’яні родовища: Передкарпаття, Закарпаття, Поділля.
4. Прочитай у підручнику с. 110 - 112.
Україна багата на природне паливо. Це торф, кам’яне вугілля, нафта і природний газ. Під час горіння вони виділяють багато енергії у вигляді тепла, тому їх використовують як паливо.
Торф. На півночі України є поклади торфу бурого і коричне- Мал. 101. Торфозаготівля вого кольору (мал. 101). Він дуже крихкий, може містити залишки напівзгнилих рослин. Торф легший за воду, не розчинний. Основний його недолік - містить багато вологи і при згорянні виділяє менше тепла, ніж вугілля, проте утворює багато диму і кіптяви. Добувають торф механізованим способом. Чималі запаси торфу є на території Волинської і Рівненської областей.
Торф застосовували переважно для опалювання будинків і спалювання в печах електростанцій. Нині торф використовують у сільському господарстві як добриво для росту рослин, кормові добавки для тварин і для підстилки на фермах. Для вирощування саджанців і розсади в теплицях роблять спеціальні горщики, що складаються із суміші торфу і перегнилого посліду.
Кам’яне вугілля - тверда гірська порода чорного кольору (мал. 102), що має блиск і важча від води. Воно не розчинне. Найбільше вугілля залягає в Луганській області. Значні його запаси є в Донецькій і Дніпропетровській областях. Видобуток ведеться з великих глибин шахтним способом.
Кам’яне вугілля застосовують як паливо. Не менш важлива його переробка, під час якої отримують такі цінні речовини, як: смоли, барвники, лікарські препарати, засоби захисту рослин, вибухові речовини тощо. Тому кам’яне вугілля краще переробляти, ніж спалювати.
Нафта. Пригадай, чим нафта відрізняється від кам’яного вугілля. Нафта добре горить. При згорянні вона дає більше тепла, ніж кам’яне вугілля або торф. Нафту ще називають чорним золотом. Її використовують для виробництва мазуту, парафіну, вазеліну, парфумів, гуми, бензину тощо.
Природний газ легший за повітря, горить без диму синюватим полум’ям, виділяючи тепло. Він дуже отруйний і вибухонебезпечний. Тому поводитися з ним потрібно вкрай обережно. В Україні найбільші родовища нафти і природного газу розташовані в Чернігівській, Харківській, Полтавській, Сумській та Івано-Франківській областях. Ведуть пошуки нафти й газу в Чорному й Азовському морях. Природний газ здебільшого використовують з метою отримання тепла, а також у побуті для приготування їжі. Його переробляють на різні цінні продукти. Він є сировиною для виготовлення друкарської фарби, гумових виробів, пластмас, добрив тощо. Природний газ використовують навіть для опріснення морської води. Отже, паливні корисні копалини відіграють значну роль у житті людини. Крім того, що їх використовують як паливо, з них виготовляють велике різноманіття продуктів, які є незамінними для людства. По всій території України також розміщені значні поклади будівельних корисних копалин: піску, глини, вапняку, гіпсу, граніту та ін.
5. Виконай руханку.
6. Виконай тести за посиланням.
7. Прочитай.
Бібліотечка природодослідника
Кам’яне вугілля утворилося з решток давніх рослин, що зростали у вологому теплому кліматі багато мільйонів років тому. Коли ці рослини гинули, то потрапляли в заболочені води. Бактерії перетворювали деревину на чорну масу. Із часом товстий шар землі та піску своєю вагою майже повністю витіснив з чорної пастоподібної рослинної речовини всю рідину, і вона стала тверднути, перетворюючись на кам’яне вугілля.
Висновки
В Україні є родовища природного палива: торфу, кам’яного вугілля, нафти і природного газу. Природне паливо широко застосовують у господарстві. При згорянні воно виділяє тепло й енергію, які використовують на виробництві та в побуті. З нього виготовляють велике різноманіття продуктів, які є незамінними для людини. Тому природне паливо потрібно використовувати заощадливо.
Ви молодці!
Немає коментарів:
Дописати коментар