Тема: Мішані лиси (полісся).
1. Пригадай, що таке природні зони і розглянь карту природних зон України.
Природні зони-це великі ділянки земної кулі, що різняться своїми природними умовами, грунтом,рослинним і тваринним світом.
1. Пригадай, що таке природні зони і розглянь карту природних зон України.
Природні зони-це великі ділянки земної кулі, що різняться своїми природними умовами, грунтом,рослинним і тваринним світом.
2. Прочитай параграф у підручнику с. 134 - 138.
Північна частина України розташована в зоні мішаних лісів. Її ще називають Українським Поліссям. Зона мішаних лісів простягається із заходу на схід на 750 км, а з півночі на південь - до 180 км. Поверхня зони рівнинна і добре нагрівається Сонцем. Літо довге і тепле, зима сніжна і не дуже холодна, із частими відлигами. Узимку і влітку випадає достатня кількість опадів.
Найбільші річки Полісся - Дніпро, Десна, Прип’ять, Горинь. Знайди їх на карті. На Поліссі багато озер, заболочених ділянок, торфовищ, великі запаси підземних вод. Подекуди вони розташовані близько до поверхні землі. Ґрунти тут містять достатню кількість вологи, однак поживних речовин у них мало.
Рослини мішаних лісів. У зоні мішаних лісів найбільш поширені соснові (мал. 115) та дубово-соснові (мал. 116) ліси. У соснових лісах зростає сосна звичайна, під деревами ґрунт укритий мохами. На галявинах ростуть чебрець, золотушник, осока, кущики чорниць та брусниць.
У дубово-соснових лісах дерева розміщені двома ярусами: вищий - сосни, нижчий - дуби. Під деревами - підлісок із жостеру ламкого, бруслини європейської. Під кущами - густий трав’яний покрив з орляка, купини лікарської, конвалії. Також є мохи.
У мішаному лісі ранньої весни першими зацвітають підсніжники, проліски, первоцвіт, сон-трава. Пізніше - конвалія, веснівка дволиста, квасениця. У гущині дерев і чагарників розростаються копитняк і зірочник. Тут росте багато грибів.
Тварини мішаних лісів. Тваринний світ мішаних лісів надзвичайно різноманітний (мал. 117). Цьому сприяють умови неживої природи (вода, тепло, світло), достатня кількість корму, різні яруси рослин, де тварини можуть заховатися від ворога, побудувати собі житло.
У лісах мешкають білки, зайці-русаки, лисиці, косулі. У заростях водиться кабан дикий. Зрідка трапляються зубри. Подекуди зустрічаються рись і кіт лісовий. По берегах річок живуть цінні хутрові звірі: нутрія та ондатра.
У зоні мішаних лісів водиться понад 250 видів птахів. Серед них: тетерук, глушець, орябок, куріпка сіра, дятел великий. Навесні до мішаних лісів повертаються з вирію шпаки, плиски, зозулі, мухоловки. Живляться вони комахами, яких багато в лісовій підстилці, під корою дерев, на рослинах.
На болота, луки, до озер та річок прилітають водоплавні й болотні птахи - лебеді, дикі гуси, журавлі, лелеки білі, дикі качки, кулики (мал. 118). Тут гніздиться рідкісний для України лелека чорний.
У лісі можна натрапити на гадюку звичайну, вужа, ящірку прудку. Біля води мешкають черепахи болотні, жаби. У водоймах Полісся понад 30 видів риб, серед яких: короп, лящ, карась, щука, окунь та ін.
Люди використовують природу зони мішаних лісів. У лісах проводять лісорозробки. Побудовано підприємства, на яких виготовляють папір, картон, меблі. Низькі ділянки Полісся займають торфовища, болота, частину яких осушують спеціальними машинами. Тут створено водосховища, розвинута торфодобувна промисловість, розробляють гранітні кар’єри.
Чималі території займають пасовища й сіножаті. На луках випасають овець і корів.
Природа Полісся сприяє вирощуванню картоплі, льону, озимого жита, буряків. Розвинене садівництво.
Бібліотечка природодослідника
На Поліссі мешкає рідкісний звір хохуля, що належить до однієї з найдавніших груп ссавців. Хохуля - тварина, пристосована до життя у воді. Вона може перебувати під водою 10-12 хв. Більшу частину життя тварина проводить у воді чи в прибережних норах. У минулому хохуля була досить поширена в Європі. Тепер її занесено до Міжнародної Червоної книги.
Висновки
Зона мішаних лісів - Українське Полісся - розташована в північній частині України. Природні умови Полісся сприятливі для життя рослин і тварин. Найбільш поширені соснові та дубово-соснові ліси. Тваринний світ мішаних лісів різноманітний: мешкає багато видів звірів, птахів, риб, комах. Люди використовують природу мішаних лісів у господарській діяльності.
3. Переглянь відео і закріпи свої знання. Зверни увагу! Дикторка на карті показує зону мішаних лісів жовтим кольором, це неправильно, вона повинна бути темно-зеленим кольором.
4. Відпочинь і повеселись трішки.
5. Виконай тести за посиланням.
Дякую тобу за гарну роботу! Урок закінчено.
Немає коментарів:
Дописати коментар