17.03 - 19.30
Природознавство
Тема: Україна на карті світу. Карта України. Форми земної поверхні України і свого краю.
1. Дайте відповіді на питання.
- У чому полягає цінність природи для життя людини? Наведіть приклади.
— Доведіть залежність людей від стану навколишнього середовища.
— Земля — спільний великий будинок усіх людей на світі. У нас під ногами одна загальна підлога — земна поверхня. У нас, в усього людства,— одна на всіх велетенська лампа, вона ж — пічка — Сонце. У нас спільний водопровід — дощові і снігові хмари. І вентилятор теж один на всіх — вітер-вітрило.
Наше загальне завдання — берегти наш спільний будинок.
— У якій частині світу ми живемо?
— Покажіть на карті світу Європу.
— У якій півкулі знаходиться Європа?
— Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
— На якій же карті можна добре побачити всю Україну?
— Погляньте, діти, на карту України.
2. Прочитай с. 101 - 106.
Україна на карті світу. Україна - незалежна держава, найбільша за площею з країн, що повністю знаходяться у Європі. Україна розташована в Північній півкулі. Вона простягається на 1316 км із заходу на схід і 893 км з півночі на південь. Україна межує з багатьма європейськими країнами.
Україна на карті світу. Україна - незалежна держава, найбільша за площею з країн, що повністю знаходяться у Європі. Україна розташована в Північній півкулі. Вона простягається на 1316 км із заходу на схід і 893 км з півночі на південь. Україна межує з багатьма європейськими країнами.
Головна водна артерія, річка Дніпро, пов’язує територію України з Білоруссю та Росією, а річка Дунай - з багатьма країнами Європи. На території України розміщені гірські масиви Криму і Карпат.
Різноманітна природа нашої Батьківщини: на півночі переважають густі ліси, а на півдні - степи. Наша країна омивається Чорним та Азовським морями. Незамерзаючими морями можна дістатися до країн Європи, Азії та Африки. Через невисокі гори прокладено залізниці, автомобільні шляхи, газо- і нафтопроводи з однієї частини Європи в іншу. Але найбільше Україна може пишатися своїм талановитим, працьовитим і миролюбним народом. Вигідне розташування України в центрі Європи сприяє її розвитку.
Карта України. Крім карти півкуль і карти світу, існують карти окремих країн. На фізичній карті України детально показано рельєф, річки, моря, озера, заповідники, родовища корисних копалин, населені пункти, дороги, кордони тощо. Фізичну карту України також уміщено в шкільний атлас. Умовні знаки дають можливість дізнатися про особливості природи тієї чи іншої частини країни та скласти її характеристику. Крім фізичної карти України, є адміністративні карти, на яких різними кольорами позначено різні області.
Поверхня нашої планети Земля надзвичайно різноманітна. В одних місцях розкинулися рівнини, а в інших здіймаються велетенські гори. Рівнини і гори - це основні форми поверхні суходолу.
Рівнини. Найбільше на поверхні Землі рівнин - неосяжних просторів, гори на яких відсутні. Рівнини бувають різні. Іноді вони такі великі, що добре видно горизонт. Така рівнина називається плоскою. Існують рівнини, на яких трапляються підвищення - горби. Такі рівнини називають горбистими. Горби бувають різної висоти. У них розрізняють підошву, схил і вершину. Схили бувають пологі та круті.
Є рівнини, на яких зниження чергуються з підвищеннями. Це хвилясті рівнини. їх поверхня зазвичай має нахил. Річки течуть у тому самому напрямку, у якому йде нахил. Рівнини також поділяють на височини і низовини. Височинами називають підвищені рівнини. Вони зазвичай мають горбисту або хвилясту поверхню. Такою є, наприклад, Подільська височина. На карті височини позначають жовтим кольором. Що вища височина, то насиченіший (світло- коричневий) колір.
Низовини здебільшого мають рівну й плоску поверхню, як, наприклад, Причорноморська і Поліська низовини. На карті їх позначають зеленим кольором.
Люди для поселень завжди надавали перевагу рівнинам. Адже тут зручніше, ніж у горах, зводити будинки, обробляти поля і прокладати дороги. У наш час на рівнинах проживає більша частина населення Землі.
Які бувають гори? Гори значно вищі від горбів. Деякі з них сягають висоти понад 8000 м. Гора, як і горб, має вершину, схили й підніжжя. Схили здебільшого круті. Вершини гір можуть бути гострими, плоскими або заокругленими. Іноді можна побачити поодиноку гору, але частіше гори. Будова гори розміщені рядами. Такі ряди називають гірськими хребтами. Між ними лежать долини. По гірських долинах і пологих схилах прокладають дороги, будують населені пункти, там є поля, ростуть сади і виноградники. Іноді крізь гори проводять тунелі. Усі гори поділяють на низькі, середні та високі. На картах гори позначають коричневим кольором. Що вищі гори, то темніший відтінок цього кольору. На території України розміщені гори середньої висоти. Це Українські Карпати і Кримські гори. Висоту гір на карті позначають цифрами.
3. Запам'ятай місцезнаходження річок України.
4. Запам'ятай назви об'єктів на карті.
5. Переглянь відео.
6. Під час отримання знань не забувайте про відпочинок. Рекомендую Вам провести фізкультхвилинку.
7. Виконайте тести, які вчитель перешле Вам у вайбер, або перейдіть за посиланням нижче.
Ви молодці!
Немає коментарів:
Дописати коментар