14.04 Природознавство

Тема: Чорне море

1. Прочитай загальну  характеристику Чорного моря.

На півдні Україну омиває Чорне море .Чорне море — одне із найсвоєрідніших і найцікавіших водойм земної кулі.


На відміну від більшості морів, його водна товща складається з двох дуже різних шарів: тонкого поверхневого шару, населеного рослинами і тваринами, та потужного глибинного шару, позбавленого життя. Солоність води із глибиною збільшується, а починаючи з 150 м з’являються сліди сірководню, тоді як вміст кисню різко зменшується, а із зростанням глибини зовсім зникає.
Середня глибина моря становить 1 256 м, а найбільша — 2 245 м. Верхній шар води Чорного моря багатий на рибу. Її тут налічується близько 180 видів.

2.Рослинний світ Чорного моря.



3. Переглянь відео про мешканців Чорного моря.



4. Острови Чорного моря.






5. Для охорини природи Чорного моря створені заповідники.  



6. Для закріплення матеріалу переглянь відео про Чорне море.


7. Прочитай статтю підручника на с.119-124.

   Особливості Чорного моря. Чорне море одне з найглибших у світі. Знаходиться воно на півдні України. За формою схоже на овал. Його найбільша ширина 580 км. Значна частина Чорноморського узбережжя припадає на території України і Туреччини 
    Чорне море з усіх боків оточене суходолом, але воно все-таки з’єднується зі Світовим океаном. На північному сході Чорне море сполучається з Азовським морем. На південному заході Чорне море також має зв’язок із Середземним морем. Уздовж берегової лінії Чорного моря розташовані піщані пляжі. У Чорному морі небагато островів. Острів - це ділянка суходолу, оточена з усіх боків водою. Найбільшими островами Чорного моря є Джарилгач і Зміїний. Крім островів, у морі є півострови. Півострів - невелика частина суходолу, що вдається у водний простір і сполучається з материком. Найбільшим півостровом Чорного моря є Кримський, який виступає в Чорне море з півночі. У Чорне море впадає безліч річок. Разом з водою вони несуть у Чорне море і мул, унаслідок цього його вода темніша, ніж в інших морях.          

   Поверхнева вода Чорного моря менш солона і за температурою близька до температури повітря: улітку прогрівається, узимку охолоджується. У воді Чорного моря на глибині понад 200 м кисень відсутній, тварини і рослини там жити не можуть, але живуть деякі бактерії. Вода на такій глибині дуже насичена сірководнем.

   Рослинний і тваринний світ. У Чорному морі існує багато видів водоростей. Серед них трапляються мікроскопічні водорості-зелені, синьо-зелені, бурі, червоні, що прикріпляються до ґрунту чи якихось предметів у воді. Тваринний світ Чорного моря надзвичайно різноманітний 


 Тут мешкають медузи аурелія і коренерот. Серед молюсків широко розповсюджені мідії, трапляються устриці, гребінці. З ракоподібних є краби - кам’яний і зелений, різні види креветок. Води Чорного моря багаті на різноманітну рибу, зокрема хамсу, шпроти, кефаль, ставриду, скумбрію, тунця, камбалу, ската, акулу та ін. У Чорному морі живуть і осетрові риби - осетер і севрюга. Трапляється білуга - найбільша з осетрових (її вага сягає понад 1 т). Ця риба-хижак харчується дрібними рибами, молюсками, ракоподібними, личинками комах. До небезпечних риб належить морський кіт, або хвостокіл. Чорноморська акула катран - єдиний представник цих хижих тварин у Чорному морі. У довжину акула сягає 150 см, а її вага майже 14 кг. Ця акула не нападає на людину і вважається безпечною. До цінних видів чорноморських риб належить чорноморська камбала калкан. Вона не схожа на інших риб. Тіло в неї горизонтально-плоске, пристосоване до донного способу життя. Нижня частина тіла біла, зверху воно темно-сірого кольору, покрите кістковими горбиками. Коли риба не рухається, за кольором і рельєфом її важко відрізнити від темного піщано-мулистого дна. У водах Чорного моря трапляються риби дивовижної форми - морський коник і риба-голка. З великих ссавців поширені дельфіни білобокі, зрідка трапляються білочереві тюлені. 
   На ділянках відкритого моря з боку узбережжя гніздиться велика кількість морських птахів - буревісників, чайок, бакланів, крячок.


 Вони харчуються, відпочивають і сплять у морі, виходячи на суходіл лише для гніздування. Більшість чорноморських птахів - пелікани, буревісник малий, чайки морські, баклани, крячки - харчуються рибою. А такі качки, як гага звичайна і гоголь, живляться придонними молюсками. Лебідь і лисуха споживають водорості, що ростуть у бухтах, а поганка надає перевагу дрібній рибі, креветкам і крабам.
   Охорона Чорного моря. На стан природи в Чорному морі впливають передусім стоки річок, що впадають у нього, а також викиди шкідливих речовин, які потрапляють у воду внаслідок аварій кораблів і під час видобутку корисних копалин. Найбільше забруднювальних речовин зі стоками приносять річки Дунай, Дністер і Дніпро. Унаслідок цього спостерігається «цвітіння» води в північно-західній частині моря. Забруднюють море також промислові підприємства, порти і побутові стоки міст. Жива природа Чорного моря та його узбережжя охороняється у Чорноморському біосферному заповіднику. Тут під охороною перебувають багато видів водоплавних птахів, які зимують або відпочивають під час перельотів. На узбережжі Чорного моря знаходяться також природні заповідники «Лебедині острови», Дунайський, Карадазький і «Мис Мартьян».

Бібліотечка природодослідника

У зимовий період Чорне море практично не замерзає, лише невелика ділянка поблизу Одеси на незначний час укривається кригою. Однак у візантійських літописах згадується, що в 401 і в 762 роках н. е. Понта, або Чорне море, повністю замерзла.

Висновки

Чорне море розташоване на півдні України. На його узбережжі розкинулося шість держав. Найбільшими островами Чорного моря є Джарилгач та Зміїний. Крім островів, є півострови. У Чорному морі існує багато видів водоростей. Тваринний світ Чорного моря надзвичайно різноманітний. Ж ива природа Чорного моря та його узбережжя охороняються в Чорноморському біосферному заповіднику.

8. Відпочинь.

9. Виконай тести за посиланням.


10. Ти молодець!





Немає коментарів:

Дописати коментар