07.04 Природознавство

Тема:  Водойми України.



1. Прочитай уважно. ( с. 113 - 116 )

Пригадай, що називають водоймами. Які водойми є на території України?

    На поверхні Землі зустрічається величезна кількість водойм: океани, моря, річки, озера, болота, підземні води. 
    Річки, їхня будова. Після дощу частина води проходить крізь шари ґрунту й піску до шару глини, що не пропускає цю воду. Тут утворюються підземні струмочки, що течуть туди, куди нахилений шар глини. Там, де глина підходить близько до поверхні землі - біля кручі, високого берега, в яру, - вода витікає на поверхню й утворює джерело. Джерельна вода чиста, прозора і холодна. Подумай чому. 
    Із джерела витікає струмок. У нього можуть впадати інші струмки, води ставатиме більше. Так утворюється річка. Місце, де вона бере початок, називають витоком. Витоком річки може бути джерело, озеро, болото. Заглибину, в якій тече річка, називають руслом.


    У деяких річок глибина русла незначна, а в інших - з десятиповерховий будинок. Річкова вода протікає по суходолу так швидко, що розчиняє в собі зовсім мало солей. Тому, на відміну від океану, вона не стає гірко-солоною, а залишається прісною. Тільки така вода придатна для пиття, приготування їжі та зрошення полів.
    Річки течуть зниженнями - долинами.


 Долини рівнинних річок здебільшого широкі. Наприклад, долина Дніпра в деяких місцях завширшки 18 км. Місце, де річка впадає в море, озеро або іншу річку, називають гирлом. 

    У великі річки впадають менші - притоки. Так, річки Прип’ять і Десна є притоками Дніпра. 
Знайди їх на фізичній карті України.


Щоб визначити, де лівий берег, а де - правий, стають обличчям за течією річки. Праворуч буде правий берег, ліворуч - відповідно лівий. У наших річок правий берег здебільшого високий і крутий, а лівий - низький і пологий.


    Рівнинні й гірські річки. Річки поділяють на рівнинні й гірські. У рівнинних річок течія повільна, плавна. Гірські річки мають швидку й бурхливу течію. Вони мілководні, їхні долини вузькі й глибокі. Під час дощу або танення снігу ці річки стають повноводними, потоки води в них вирують, підхоплюючи й переносячи каміння з місця на місце. Більшість річок України - рівнинні. До них належать Дніпро, Дністер, Південний Буг. Визнач за фізичною картою, які ще річки є рівнинними. 
    Дніпро - найбільша в країні й третя за величиною річка в Європі. Протікає вона територією трьох держав: України, Білорусі та Росії. Довжина її 2201 км. У межах України довжина Дніпра становить 1121 км. На Дніпрі побудовано багато гідроелектростанцій.

   Дністер - одна з найбільших повноводних річок України. Початок бере в Карпатах і впадає в Чорне море. Довжина річки 1363 км. На території України в Дністер впадає майже 500 річок. 
   Південний Буг бере свій початок на Подільській височині на території Хмельницької області та впадає в Чорне море. До великих рік належать також Сіверський Донець, Дунай. 
Дунай — друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина — 2960 км. Її називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.
Знайди ці річки на фізичній карті України.


 Гірські річки характерні для Українських Карпат. Це, наприклад, Тиса і Прут (мал. нижче р. Прут).


 Невеличкі гірські річки є і в Кримських горах. 
    Річки України живляться талими сніговими та дощовими водами. 
    Річки - це багатство України.

2. Переглянь цікаве відео і закріпи свої знання.


3. Зроби динамічну паузу ( обов'язково ).



4. Виконай тести за посиланням.


5. Ви молодці!




Немає коментарів:

Дописати коментар