Тема: Грунти України.
1. Прочитай с. 128 - 131
2. Переглянь відео.
1. Прочитай с. 128 - 131
Пригадай основну властивість ґрунту. Що руйнує ґрунти?
Види ґрунтів. Ґрунти вкривають поверхню суходолу Землі шаром від кількох сантиметрів до 1-3 м і більше. Природа Землі різноманітна, а отже, різноманітні й ґрунти. Під час прогулянок зверни увагу на ґрунти в лісі, біля річки, на луці, на болоті, на дачній ділянці. Усі вони різні. Різноманіття ґрунтів залежить від багатьох чинників. Наприклад, від вмісту в ґрунті піску або глини, від кількості в ньому перегною і води, від температури повітря. Що більше в ґрунті перегною, то більше в ньому поживних речовин, необхідних для росту й розвитку рослин.
Вода, як і повітря, є в будь-якому ґрунті, навіть найсухішому на вигляд. Сухі ґрунти поливають, тоді рослини добре ростуть і розвиваються. Що вища температура повітря, то більше води випаровується з ґрунту і частіше його доводиться поливати. Якщо в ґрунті надлишок води, утворюються болотні ґрунти.
У нашій країні поширені чорноземні ґрунти. Вони утворюються там, де росте багато трав’янистих рослин і чагарників, достатньо тепла і випадає невелика кількість опадів. За таких умов перегній нагромаджується в ґрунті. Назву чорноземи отримали за свій колір, оскільки вони багаті на перегній і дуже родючі.
На півночі України поширені підзолисті ґрунти. Вони мають світло-сірий колір і утворюються там, де ростуть мішані та хвойні ліси, а опадів випадає більше, ніж випаровується з поверхні ґрунту. Унаслідок цього ґрунти надто зволожені, тому опале листя, хвоя і гілля дерев швидко утворюють перегній. Однак значна кількість опадів просочується в ґрунт, розчиняє поживні речовини, що входять до складу перегною, і виносить їх у струмки й річки. Тому підзолисті ґрунти малородючі. їх необхідно удобрювати.
Крім чорноземів і підзолистих ґрунтів, на території України є також сірі лісові ґрунти (мал. 113). Вони поширені переважно під ділянками широколистих лісів. Уміст перегною в них незначний, тому їх родючість невисока.
За допомогою карти атласу «Ґрунти» з’ясуй, які ще ш ж фунти характерні для території України.
Розглянь малюнок 113. Установи, який ґрунт родючіший. Чому?
Значення ґрунтів. Ґрунти пронизані корінням рослин, яким дають поживні речовини для росту, тепло і вологу - це їхнє основне призначення. Вони - середовище існування тварин. У ґрунті живуть мурашки, жуки, польові миші, ховрахи, хом ’яки, землерийки. Одні з них перебувають у ґрунті постійно, інші тільки зимують там, а деякі ховаються від спеки. Крім тварин, у ґрунті мешкають мікроорганізми, яких не можна побачити неозброєним оком. Вони розкладають залишки рослин і тварин, завдяки чому утворюється перегній.
Важливе значення ґрунти мають для сільського господарства. На родючих ґрунтах вирощують великі врожаї різних культурних рослин. Соковиті трави, що ростуть на ґрунтах, є кормом для тварин. Людина споживає і рослинну, і тваринну їжу. Отже, ґрунти мають велике значення для рослин, тварин і людини.
Роль людини у збереженні й поліпшенні ґрунтів. Ґрунти - важливе природне багатство, яке необхідно берегти. Надзвичайно важливо правильно обробляти ґрунт. Під час обробітку його розпушують, зволожують або осуш ують. Вирощування культурних рослин з року в рік призводить до зменшення кількості поживних речовин у ґрунті. Тому люди постійно вносять різні добрива: гній, торф і мінеральні речовини.
Лісові смуги захищають ґрунти від видування вітром, затримують на полях сніг, у результаті чого вони отримують більше вологи. Перш ніж розпочати будівництво або розробку родовищ корисних копалин, обережно знімають родючий шар ґрунту на цих ділянках і транспортують його в інше місце.
Бібліотечка природодослідника
Підживлюючи рослини, слід пам’ятати, що надмірна кількість добрив небезпечна. Вода в такому ґрунті стає дуже солоною і «спалює» коріння рослин. Зайві розчинні солі мають вигляд білого нальоту на поверхні ґрунту або біля краю горщика з рослиною. Що краще освітлено рослину, то частішого підживлення вона потребує. Під час росту рослини добриво треба вносити частіше, невеликими порціями. Якщо ріст припинився, можна зменшити кількість його внесення. Узимку потреба рослин у добривах зменшується, а влітку підживлювати їх треба частіше.
Висновки
Різноманіття ґрунтів залежить від багатьох причин: вмісту піску або глини; кількості перегною і води; температури повітря. На території України поширені чорноземи, підзолисті та сірі лісові ґрунти. Ґрунти - важливе природне багатство. їх потрібно правильно обробляти й охороняти.
2. Переглянь відео.
3. Відпочинь.
4. Виконай тести за посиланням.
Дякую тобі за роботу, урок закінчено!
Немає коментарів:
Дописати коментар