25.05 Мистецтво

Тема: Мистецтво крізь віки.

   Упродовж століть мистецтво супроводжувало людину. Люди завжди співали, грали на музичних інструментах. У різні часи популярність і прихильність шанувальників переходила від одних музичних інструментів до інших. Наприклад, колись дуже популярною була мандоліна. Зараз такою самою улюбленицею є гітара. У давнину в Україні звучав спів під супровід кобзи чи колісної ліри. Сьогодні одним з улюблених українських народних інструментів є бандура.

    Колись давно дуже поширеним був клавішний інструмент клавесин. Зовні він мало відрізнявся від сучасного рояля. Відмінність полягала в особливому тембрі звучання.

Ж.Ф. Рамо. Тамбурин (виконання на клавесині).


Пригадай особливості музичної форми рондо. Якими музичними засобами композитор імітує гру на ударному інструменті тамбурині?

   Із часом став популярним рояль (фортепіано). Його звуки могли бути будь-якої гучності - від піанісимо до фортисимо (чого не можна досягнути на клавесині). А незабаром з’явився ще один «родич» клавішних інструментів - синтезатор - музичний комп’ютер з величезними можливостями, який може відтворювати будь-які звуки, тембри, темпи, динаміку та інші засоби музичної виразності.

Й.С. Бах. Прелюдії до мажор і до мінор І т. з «Добре темперованого клавіру» (на вибір) (у виконанні на клавесині, фортепіано та на синтезаторі).

На клавесині

На піаніно

   Якщо ти звернув (звернула) увагу, музика прелюдії відтворила нам один настрій, душевний стан. Музиканти говорять, що такий твір написаний в одночастинній музичній формі. Прелюдія - невелика інструментальна п’єса.

   Художники часто зображували своїх персонажів в оточенні якихось предметів. Саме ці речі через багато століть могли «розповісти» глядачам про світ, у якому жила людина, про її смаки та вподобання. Спочатку предмети побуту, музичні інструменти, квіти, плоди були додатковими елементами живописної або графічної композиції. Проте понад три століття тому в Голландії майстри почали надавати самостійного значення зображенню різних речей. 

Пригадай, як називається жанр мистецтва, у творах якого зображуються речі, що оточують людину.

   За характером зображуваних предметів розрізняють натюрморти квіткові, з фруктами, книжками, атрибутами мистецтв тощо.
Р. Рюйш 
Квіти


 Ж. Б. С. Шарден
Натюрморт з атрибутами мистецтв

 Ф. Фойсе 
Натюрморт бібліотекаря

Які предмети є головними «персонажами» цих старовинних картин? Які художні й музичні атрибути можуть бути в основі сучасних натюрмортів? 

   Італійський художник Арчімбольдо з різноманітних предметів ужитку, овочів та фруктів, навіть книжок майстерно створював незвичайні портрети. 
   Розглянь предмети, які знаходяться перед тобою. Зверни увагу на те, що вони виділяються на тлі площини, бо мають об’єм. А всі предмети, що мають об’єм, ми сприймаємо завдяки світлотіні. Якщо світло падає на непрозоре тіло, то утворюються дві тіні - власна і та, що падає. 

Арчімбольдо
Бібліотекар

Чому цей глечик вважали  просто коричневим, має на світлі неоднорідне забарвлення? Ти можеш визначити найсвітліші й найтемніші місця на глечику? На які геометричні фігури ти умовно можеш розкласти цей предмет?

   Натюрморти бувають не лише написані з реальних речей, які живописець або графік ставить перед собою, але й творчі. У творчому натюрморті митець може виразити художніми засобами своє ставлення до предметного світу окремої людини, країни, певної історичної епохи.


До яких видів мистецтва належать ці натюрморти? Які виражальні засоби графіки використав А. Озанфан? 

Виконай графічний натюрморт. Ти можеш пофантазувати і створити натюрморт з предметів, виготовлених у різних країнах світу. Ці предмети «розкажуть» про вподобання мешканців певної країни. 

Дякую за перегляд. Ти молодець!

Немає коментарів:

Дописати коментар